Çocuk Maskelerinde Koruma Oranları Ne Olmalıdır ?

/ / Uncategorized

Çocuk maskeleri alırken desen renk ve konforuna dikkat ettiğimiz kadar koruyuculuğuna da dikkat etmemiz gereklidir. Peki bu koruma oranları neye göre belirlenir ve hangi maskeyi tercih etmeliyim ? sorularını duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım;

Pandemi öncesi Türkiye’de üretilen neredeyse tüm maskeler (bireysel kullanım için olanlar) sadece spundbond kumaşı ile 3 katmanlı olarak üretilir satışa sunulurdu. Pandemi döneminde Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamaları ile birlikte üst düzey koruma sağlayan meltblown kumaşının tüm maskelere dahil edilmesi kararlaştırıldı. İnsanlar bu kumaş hakkında kısa sürede bilgilendirilerek bu katmana sahip maskelerin tercih edilmesi kısa süre içerisinde sağlanmıştır.

Yetişkin cerrahi maskelerinde olduğu gibi çocuk cerrahi maskelerinde de koruma standartları aynen geçerlidir.

Buna göre ; Type 1 maskeler sadece spundbond katmanlardan oluşan toz maskeleri demektir. Bazı üreticiler spundbond maskelerin koruyuculuk oranının meltblown katmanlı maskeler ile aynı olduğunu düşünerek satış esnasında maskeler üzerine meltblown koruması yazsalar da bu gerçek değildir.

Type 2R maskeler ise tip1 in aksine meltblown katmanına sahip olurlar. Bu da bakteri filtrasyonunu ciddi oranda arttırarak sadece toz için değil bakterilerin solunmaması konusunda da etkilidirler.

Bağımsız laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere 3 katı da spundbond kumaş olan maskelerin koruma oranı maksimum %95 oranında sonuç vermektedir. Bu sonuç partiküllerin oldukça büyük olduğu tozlu ortamlarda alınabilecek sonuçtur. Günümüzde virüs bulaşları ile mücadele ettiğimizi var sayarsak bu oran ve ölçüler yeterli gelmemektedir.

Bunların yanında yine bağımsız laboratuvarların yaptığı test ve araştırmalara göre 3 katlı, orta katmanında meltblown bulunan cerrahi maskelerde (spundbond – meltblown – spundbond şeklindedir.) koruma oranı %99.8 e kadar ulaşmaktadır. Her ne kadar koruma oranı yüksek olsa da bazı durumlarda bu cerrahi maskeler bile koruma konusunda yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda bizi koruyan temel bilgi şu şekildedir ; bir koronavirüs partikülü 0.14 mikron ölçüsündedir. Maskelerin durdurabileceği boyuttaki bakteriler ise 0.30 mikron seviyesinde bulunmalıdır. Koronavirüs koloniler halinde dolaşan bir virüs çeşidi olduğu için kolonilerin toplam ölçüsü 0.30 mikron üzerinde bulunurlar. Bu sebeple maske görevini rahatlıkla yerine getirebilir ve çocuklarımızı tüm varyantlar dahil virüslerden korurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir