Çocuk Maskesi Nasıl Olmalıdır ?

/ / Uncategorized

Özellikle pandemi döneminde çocuklarımızın da maske takması oldukça önemlidir. Bu nedenle kendimiz için maske seçiminde ne kadar dikkatli davranıyorsak onlar için de maske seçerken oldukça dikkat etmeliyiz. Çocuklarımız için maske takmak başlı başına zorlu bir durum iken bir de koruma özelliği olmayan veya çocuğa uygun olmayan maske çeşitleri hayatlarını daha da zorlayabilir.

Cerrahi çocuk maskelerinde teknik özellik ve koruyuculuk esaslı olmasının yanında kullanırken konforlu olması da önemlidir. Farklı yaşlardaki çocuklara farklı ebatlarda maske seçeneğinin bulunması, maskenin çocuk yüzünde tam uyumlu olarak oturması oldukça önemlidir. Farklı ebatlarda bulunan çocuk maskelerinde temel ilke koruyuculuk esasıdır. Koruyuculuk esasının devamlılığını sağlayan ise yüze tam uyumlu ergonomik yapıdır.

Çocuk maskelerinde doğru bilinen yanlışlar vardır. Spundbond kumaşla üretilen çocuk maskeleri hiçbir şekilde korumaz denmektedir. Aslında Spundbond kumaş tipinin de laboratuvar sonuçları koruma özelliğinin az da olsa var olduğunu göstermektedir. Öyle ki Spundbond kumaş ile üretilen çocuk maskesi üzerine dökülen sıvıyı alt yüzeye geçirmeden tutabilme özelliğine sahiptir. Bu durum insan salgılarının çocuklara veya çocukta bulunan salgının dışarıya yayılmasını önlediği kanaatini oluşturmuştur.
Nitekim üretimini yaptığımız meltblown katmanlı çocuk maskeleri Type IIR standartında olup %99.9 filtrasyon laboratuvar sonucunu almış nadir maskelerdendir.

Çocuklarda maske kullanımının önemi özellikle okul çağındaki çocukların yüz yüze aktivitelerinde virüsün yayılmasını önler veya aktarılan virüs partiküllerinin miktarını %99.9 oranında azaltır. Bu durum hastalığın daha hafif geçmesine yardımcı olmasıyla bilinir.

Son dönemlerde piyasaya sürülen desenli çocuk maskeleri, hem koruyucu olduğu hem de üzerindeki boyanın zararsız olduğu konusunda açıklamalar yapılsa da bu durumu anlamanın basit bir yolu vardır.

Desenli çocuk maskeleri üzerinde kullanılan boya sentetik ise herhangi bir yüzeye çıkmaz. Ancak doğal kök boya kullanılan desenli çocuk maskelerinde ise durum tam olarak tersidir. Mümkün olan en az miktar kullanılarak desen verme amacı taşıyarak üretilen desenli çocuk maskelerinde kullanılan su bazlı doğal boyalar beyaz bir sayfaya birkaç defa sürtüldüğünde renk vermektedir. Bu durum oldukça normaldir. Renk veren çocuk maskesinde kullanılan boyanın zararsız olduğunu kendi yöntemlerimizle ancak bu şekilde algılayabiliriz.

Bu yazımızda en iyi çocuk maskesi ihtiyacınızda karşılaşabileceğiniz sorunları ve çözümlerini ele alarak doru bilgi ile doğru seçimi yapmanız amacını taşımaktayız.

Bez Çocuk Maskelerini Kullanmayınız

Bilindiği üzere cerrahi maskelerin haricinde piyasaya sürülen, herhangi bir koruma özelliği bulunmayan bez maskeler üretilmiştir. Çeşitli renk ve desenlerde, hatta film karakterlerini barındıran baskılarıyla kullanılan bu maskeler hastalığa davetiye çıkaran tehlikeli ürünlerdir.

İnternette sizin de ulaşabileceğiniz gibi bu bez maskelerinin koruma özelliği yoktur. Sadece görüntü amaçlıdır.

Günümüzün ana maddesi olan koronavirüs hastalığının sebebi olan partiküllerin çapı 0.14 mikron seviyelerindedir. Cerrahi maskenin en alt sınıfı olan Type 1 yüz maskesi bile 3 mikrona kadar bulunan partiküllerin %95 i kadar bölümünü filtre edebilmektedir. Araştırmalar koronavirüsün kümeler halinde birbirlerine tutunarak yayıldığını gösterdiğinden Tip1 cerrahi maskeler bile bir nebze koruma özelliği gösterebilmektedir.

Bu durumun en doğru yaklaşımı Type IIR standartında bulunan meltblown katmanlı cerrahi çocuk maskesi tercih etmek olacaktır. Type IIR standartı bakteri filtrasyon verimliliği %98 e kadar olan maskelerin çoğunu kapsar ve ameliyatlarda kullanılmak üzere tasarlanmış kan sıçrama testlerine tabii tutulan maskelerdir.

Oysa ki piyasada sıklıkla bulunan bez maskelerin teste tabii tutulmadan bile sıvı geçirme özelliğinin olduğu herkesçe bilinen bir durumdur.

Yıkanabilen hiçbir maske koruyucu değildir.

Kaliteli çocuk maskesi sahibi olmak için bilmeniz gereken ilk şey meltblown katmanlı olmasıdır. Meltblown katmanı bulunmayan maskeler genellikle “yüz maskesi veya toz maskesi” olarak geçmektedir. Bu maskeler genellikle tozlu ortamlarda havadaki tozun ciğerlere erişmesini engellemek amacıyla kullanılır ve bu işte oldukça başarılıdır. Ancak hastalıkların yayılması konusunda yeterli değildir.

Bebeklerde Maske Kullanmayın !

 
Pandemi sürecini yaşayan anne ve babalar bebeklerin de koronavirüs hastalığına maruz kalarak yaşamını tehtit edeceği korkusuyla bebeklere de maske kullandırma ihtiyacı hissetmektedirler. Amerika Hastalık Kontrol Merkezi’nin de paylaştığı üzere 2 yaşına kadar bulunan çocukların maske takması uygun görülmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü de ebeveynlerin çocukların hastalıkla karşılaşmasını engelleyecek olan yardımcının maskeler değil ebeveynler olması gerektiğini öne sürerek maske takılmasını doğru bulmadıklarını açıklamışlardır.

Bebeklerde maske kullanımı sadece kistik fibroz veya kanser gibi hastalığı bulunan bebekler için geçerlidir.

Desenli çocuk maskeleri kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yazımızın belli bir bölümünde de üzere çocuk maskelerinde kullanılan boyaların doğru olmasından bahsetmiştik. Bunların haricinde de çocukların sosyal ortamda desenli maskeleri oyuncak gibi algılamalarından dolayı maske değiş-tokuşu harketini yapabiliyor olmaları. Onları bu konuda dikkatlice uyarmalı ve korunmaları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamalıyız.

Çocuk Maskeleri Nasıl Olmalıdır ?

Öncelikle çocuk maskeleri yıkanabilir bez maske değil, cerrahi çocuk maskelerinden olmalıdır. 3 katlı ve Spundbond-Meltblown- Spundbond katman sıralamasına sahip olmalıdır. Bu katman sıralaması bakteri filtrasyon verimliliğini %98 e çıkarırken PFE (Nefes alınabilirlik oranı) %95 e kadar çıkarmaktadır. 3 katlı cerrahi çocuk maskesi ürünlerinde en önemli etkenlerden biri de metrekare kumaş ağırlığının belli standartlarda olmasıdır. En düşük metrekare başı kumaş ağırlığı miktarı 75 gr seviyesinde olan cerrahi çocuk maskeleri tercih edilmelidir. Renkli çocuk maskelerinde de kullanılan burun telli çocuk maskesi yapısı maskenin ara katmanında bununan alüminyum karışımlı kolay şekil alabilen burun teli kullanılmış olmasıdır. Burun teli burun çevresini bir kıskaç gibi sarar ve havanın buradan içeriye girerek solunmasına engel olmasıyla bilinmektedir.

Tüm bunların dışında tek kullanımlık çocuk maskeleri 3-4 saatlik kullanımdan sonra atılmalıdır.

Cerrahi çocuk maskelerinde hijyenik koşullarda üretilmesi ve teslim sürecine kadar bu hijyeni koruyacak ambalaj yapısına sahip olması da oldukça önemlidir.
Tercih edeceğiniz ürünler, ISO 9001 kalite sertifikaları ve standartlarına uygun firmalar tarafından üretilmelidir.Bunların yanında üretici firma Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, kanıtlanabilir ve ürünlerinin ÜTS kayıtlı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Kaynak: https://www.poetic.com.tr/blog/cocuk-maskesi-nasil-olmalidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir