FFP2 Maske Standartı Nedir? Takmam Gereken Maske Hangi Standartlara Sahip Olmalıdır ?

/ / Uncategorized

FFP standartları, Avrupa Birliği tarafından onaylanmış bir koruyucu maske standartıdır. Toz partikülleri gibi partiküllere karşı koruma sağlar. FFP1, FFP2, FFP3 türleri vardır . Bu türlerin arasındaki fark filtre ettikleri partiküllerin mikron boyutundan değerlerinin değişmesi ile oluşur. FFP1, 2 veya 3 olarak adlandırılan bu standartların ilk iki harfi olan FF kelimesi “FACE FILTER” yani yüz maskesi olduğunu belirler. Devamında bulunan harf ve rakamların değer açıklamaları ise şöyledir ;

P1- MAC değeri mekanik çalışmalar sonucunda ortaya çıkan 5 mg/m3  değerinde toksik olmayan yani zehirli olmayan tozların filtre edilmesi amacını taşır. Bu değere örnek olarak temizlik sırasında ortaya çıkan toz partikülleri örnek gösterilebilir.

P2- MAC değeri 0.1 mg/m3 ile 5 mg/m3 arasında bulunan toksik yani zehirli ince toz halinde duman ve buhar, pamuk tozu, silis benzeri birçok metal tozu filtre edebilmek amacı taşır. Dökümhanelerde kullanılması uygundur.

P3- MAC değeri 0.1 mg/m3 den daha küçük olan zehirli, radyoaktif kanserojen ince tozların filtre edilmesi amacıyla kullanılır. Bu kullanıma örnek olarak asbest, kobalt tozu, nikel, krom, gümüş ve platinyum tuzu gibi maddeler ile ilgilenirken kullanılmalıdır.

MAC olarak belirtilen değeri “izin verilen konsantrasyon değeri”dir. Kapalı bulunan çalışma alanında kimyasal maddelerin işyeri havasında bulunmasına müsaade edilen ve günde ortalama 8 saat çalışan kişinin sağlığını etkilemeyecek düzey azami miktarına MAC denmektedir. MAC değeri bir kimyasalın bulunduğu ortamda aşmaması gereken limit miktarını belirler.
Kimyasal konsantrasyon değeri ise bu yoğunluğun hesaplamasında kullanılan maksimum değerdir.

*Kanserojen maddelerde MAC kavramı kullanılamamaktadır. Bunun sebebi ise kanser riskinin belirli bir ölçüye değil maruz kalınıp kalınmadığına bağlıdır. Bu maddelerde MAC değerinin aşılması ise toksik belirtilerin ortaya çıkması ile anlaşılacağı kabul edilmektedir.

FFP maskelerin kullanım amacına göre birçok çeşiti bulunsa da virüs ve bakteri filtrasyonunu sağlayacak yeterlilikte bulunan maske ventilsiz model FFP2 standartında üretilen N95 maskelerdir.

Ventil maske üzerinde yer alan hava boşaltım valfine verilen isimdir. Tek taraflı çalışarak dışarıdan içeriye hava filtre edilerek geçerken içeriden dışarıya solunumda filtre edilmeden dışarıyaatılacak şekilde hava çıkış alanı açılır.

Tek taraflı koruma sağlanacağından ventilli FFP2 maskeler virüs ve bakteri filtrasyonunda etkili kabul edilmemektedir. Ventilsiz N95 maskeler ise FFP2 standartlarında üretildilerse oldukça verimli maskelerdir. Özellikle pandemi döneminde en üstün korumayı sağlayacak maske türüdür.

5 Katmandan oluşan bu maskeler spundbond – meltblown – spundbond – meltblown –spundbond sıralamasına sahiptir. Bu katman sıralaması ile nefes alınabilirlik oranı yükseltilmiş ve bakteri filtrasyon oranı sınıfının MAC değerlerine göre %95 oranındadır.

Kaynak: https://www.poetic.com.tr/blog/ffp2-maske-standarti-nedir-takmam-gereken-maske-hangi-standartlara-sahip-olmalidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir